زخم بازار تنظیم یارانه کشاورزی ماه رمضان

زخم: بازار تنظیم یارانه کشاورزی ماه رمضان خبر اقتصادی

شاخص کل بازار سهام در معاملات روز گذشته با جهش ۱۰۷۶ واحدی توانست جهت نخستین بار در تاریخ خود وارد کانال ۹۲ هزار واحدی شود. خوش‌بینی سهامداران نسبت به تعدیل مثبت

بازدهی بورس ۲۰ شد

بازدهی بورس ۲۰ شد

عبارات مهم : بازار

شاخص کل بازار سهام در معاملات روز گذشته با جهش ۱۰۷۶ واحدی توانست جهت نخستین بار در تاریخ خود وارد کانال ۹۲ هزار واحدی شود. خوش بینی سهامداران نسبت به تعدیل مثبت سودآوری شرکت های پالایشی، سیگنال های مثبت از بازارهای جهانی و همچنین آرامش در فضای سیاست خارجی بااهمیت ترین دلایل جهش یک پله ای شاخص کل در معاملات دیروز به شمار می رود. به این ترتیب بازدهی نماگر مهم بازار سهام به ۲۰ درصد رسید و این بازار توانست رتبه نخست جدول بازدهی بازارهای سرمایه گذاری کشور را به خود تخصیص داده شده است دهد.

در این میان بازار سکه و دلار با ثبت بازدهی به ترتیب ۲/ ۱۶ و ۴/ ۱۲ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفتند. بازدهی بازار پول نیز با احتساب قیمت هر سال ۱۵ درصدی به حدود ۱۱ درصد رسید. در روزهای نخست آذر ماه سکه پیشتاز بازارها بود. در آن بازه زمانی به علت اینکه زیاد کردن قیمت طلای جهانی و قیمت دلار، جهش قیمت سکه را توجیه نمی کرد، بسیاری از فعالان روند اصلاحی را جهت این بازار آینده نگری کردند. در ادامه مطابق انتظارات همگام با کم کردن اندازه حباب بازار سکه، بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران تحت تاثیر چند عامل به تدریج فاصله بازدهی خود را از دیگر بازارها زیاد کردن داد و رکورد های متعددی را به ثبت رساند.

بازدهی بورس ۲۰ شد

بازدهی بورس 20 شد

دیروز شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با جهش ۱۰۷۶ واحدی توانست رکورد جدیدی را به ثبت برساند. رشد حدود۲/ ۱ درصدی نماگر مهم بازار در جریان معاملات روز سه شنبه، فتح کانال ۹۲ هزار واحدی را جهت نخستین بار پیش روی بازار سهام قرار داد. با توقف دماسنج بازار در سطح ۹۲ هزار و ۶۲۹ واحدی، بازدهی بورس از ابتدای امسال تا کنون به ۲۰ درصد رسید.

به این ترتیب بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران گوی سبقت را از دیگر بازارهای سرمایه گذاری کشور ربود.بازار سکه و دلار به ترتیب با بازدهی ۲/ ۱۶ و ۴/ ۱۲ درصدی از ابتدای سال همراه بوده اند.بازدهی بازار پول (با احتساب قیمت سود هر سال ۱۵ درصدی حدود ۱۱ درصد بوده است.)آرامش نسبی در فضای سیاست خارجی، سیگنال های مثبت جهانی از رشد قیمت کالاهای پایه و خوش بینی معامله گران به تعدیل مثبت سود آوری پالایشگاهی ها سه موتور مهم و بااهمیت ترین محرک های رکوردشکنی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران محسوب می شوند.

شاخص کل بازار سهام در معاملات روز گذشته با جهش ۱۰۷۶ واحدی توانست جهت نخستین بار در تاریخ خود وارد کانال ۹۲ هزار واحدی شود. خوش‌بینی سهامداران نسبت به تعدیل مثبت

استمرار رکورد شکنی شاخص سهام

همانطور که اشاره شد سه محرک دیروز جهش یک پله ای شاخص کل را به دنبال داشت. این رشد به طور عمده از جانب صنایع بزرگی همچون فلزی، معدنی و پالایشی صورت گرفت. رشد نسبتا مناسب قیمت کالا ها در بازارهای جهانی در شامگاه دوشنبه در کنار خوش بینی سهامداران به تعدیل مثبت سودآوری پالایشی فضای بورس را در گروه های مرتبط مثبت کرد. البته فضای مثبت در زیاد نمادهای فعال در بازار سهام قابل مشاهده بود.

به طوری که در کنار رشد شاخص کل بورس، شاخص هم وزن نیز با زیاد کردن ۵۰ واحدی (معادل ۳/ ۰ درصدی) همراه شد. دو محرک مزبور در حالی به عنوان بااهمیت ترین عوامل رشد قیمت سهام در جریان روز گذشته آشنا شد که به نظر می رسد با توجه به مواضع تازه سیاسی ترامپ، برآیند انتظار سهامداران درمورد برجام ترساندن خاصی را متوجه بورس نمی داند. این عنوان نه تنها در پایداری زیاد کردن قیمت در گروه های مهم بازار قابل مشاهد بود، بلکه معامله گران با خرید سهام شرکت های سرمایه گذاری، اطمینان هرچه زیاد خود به سرمایه گذاری در بازار را نشان دادند. این عنوان موجب شد تا روز گذشته نیز استمرار موج نقدینگی در بازار سهام قابل مشاهده باشد. بر این اساس روز گذشته ارزش کل معاملات همچنان در محدوده قابل توجهی قرار داشت. ارزش معاملات خرد سهام بالغ بر ۲۸۴ میلیارد تومان بود.

بازدهی بورس ۲۰ شد

وقت ها و تهدیدهای کنونی

جمع بندی عوامل مزبور نشان می دهد که بازار سهام همچنان جا جهت رشد زیاد دارد. بر این اساس امکان زیاد کردن قیمت در دیگر گروه های فعال در بازار و همچنین رشد زیاد شاخص کل بورس وجود دارد. ولی این رشد مشروط به دلایلی از قبیل آرامش سیاسی و حفظ قیمت های کالای جهانی در سطوح فعلی خواهد بود. به عبارت دقیق تر در این شرایط باید به ریسک ها و وقت های تاثیرگذار بر بازار توجه کرد؛ در این خصوص دو عامل خارجی از جمله قیمت های جهانی و مواضع سیاسی در قبال مردم به عنوان بااهمیت ترین ریسک های بازار مطرح هستند. ضمن اینکه از سرگیری عرضه های اولیه در بازار سهام، برطرف محدودیت های ساختاری معاملات سهام و طراحی و به کارگیری ابزارهای معاملاتی تازه می تواند به عنوان وقت های جدیدی جهت ورود نقدینگی به بازار سهام قلمداد شود.

ریسک سیاسی پیش روی بورس

شاخص کل بازار سهام در معاملات روز گذشته با جهش ۱۰۷۶ واحدی توانست جهت نخستین بار در تاریخ خود وارد کانال ۹۲ هزار واحدی شود. خوش‌بینی سهامداران نسبت به تعدیل مثبت

در حالی مهلت ۶۰ روزه کنگره جهت تصویر العمل به عدم تایید برجام از سوی مدیر جمهوری آمریکا به آخر رسید که در این دوره کنگره در برابر عدم تایید برجام واکنشی نشان نداد. این عنوان مجددا تصمیم گیری را به سمت دونالد ترامپ باز می گرداند.

در سناریو های مطرح شده است جهت تصمیم گیری درخصوص برجام خروج یک جانبه آمریکا از این عنوان مطرح هست. احتمال وقوع این عنوان طبق نظرات و آینده نگری های صورت گرفته بسیار ضعیف ارزیابی شده است هست. این عنوان در گزارشی با عنوان «پایان مهلت برجامی کنگره» به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته هست. در بازار سهام نیز نسبت به برجام برآیند انتظارات مثبت هست. این امر در جریان معاملات روز های اخیر به وضوح دیده می شود. بر همین اساس می توان گفت برطرف ریسک برجام می تواند موج دوم رشد قیمت سهام در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را به وجود آورد. با این حال تا وقت اعلام نظر ترامپ درخصوص برجام باز هم آینده این توافقنامه نامعلوم ماند.

بازدهی بورس ۲۰ شد

تمرکز بر نمادهای فلزی- معدنی

در معاملات روز گذشته عمده نمادهای فعال در گروه فلزی با رشد قیمت همراه شدند. به دنبال سیگنال های مثبت جهانی در معاملات شامگاه دوشنبه، هوا مثبت بر گرو ه های وابسته به این عنوان ایجاد کرد. بر این اساس فولادی ها همچنان در صدر این گروه قرار گرفتند. به طوری که روز گذشته فولاد مبارکه اصفهان به روند صعودی خود ادامه داد و با تاثیر ۲۱۶ واحدی خود بر شاخص کل بورس، بیشترین نقش را در رشد این نماگر داشت. در این میان سایر نمادهای فولادی نیز از این رشد بی بهره نبودند و با زیاد کردن قیمت همراه شدند. گروه معدنی نیز با محوریت چادرملو و توسعه معادن و فلزات از دیگر صنایع مورد توجه در روز گذشته بود. به طوری که نه تنها با زیاد کردن قیمت روبه رو شده است و صف خرید را تجربه کردند، بلکه تاثیر مثبتی نیز بر شاخص کل داشتند. در این میان بعضی فعالان تصمیم دولت درخصوص کم کردن بهره مالکانه را به عنوان محرک رشد قیمتی نمادهای معدنی عنوان می کنند.

گروهی دیگر نیز معتقدند که علت مهم رشد قیمت سهام این شرکت ها، انتظار جهت رشد قیمت فروش شمش داخلی است (قیمت فروش داخلی این شرکت ها تابعی از قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در بورس کالا است). افزون بر این بررسی روند عوض کردن مالکیت های به ثبت رسیده در بازار دیروز نشان از آن دارد که ۲۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از نقدینگی از پرتفوی سهامداران حقوقی به سبد سهام حقیقی ها انتقال یافته شده است که حجم عمده این رقم به عوض کردن مالکیت های به ثبت رسیده در نمادهای فلزی – معدنی تعلق داشته هست. به این ترتیب، خالص خرید حقیقی ها در نماد «ومعادن» به حدود ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده هست. خریدهای پرحجم سهامداران خرد در دو نماد فولاد مبارکه و فولاد خوزستان نیز موجب شد تا خالص عوض کردن مالکیت در این دو نماد به ترتیب به ۶/ ۴ میلیارد تومان و ۳/ ۳ میلیارد تومان برسد.

پالایشی ها بر مدار مثبت

گروه پالایشی نیز از دیگر صنایع مورد توجه بازار در جریان معاملات روز گذشته بود. این توجه هم از سوی عوامل خارجی و هم داخلی نشات گرفت. رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی در کنار ادامه رشد قیمت ارز مبادله ای از عوامل اثرگذار بر روند قیمتی این گروه است.این دو عامل رشد سودآوری آتی این شرکت ها را نیز به دنبال خواهد شد.

ضمن اینکه در بازار داخلی نیز با توجه به انتشار گزارش های عملکرد ۶ ماهه از بعضی نمادها، انتظار جهت گزارش دهی این نمادها به آخر رسید.بر این اساس رشد قیمت نمادهای پالایشی به دنبال توقف نماد پالایش نفت اصفهان در معاملات دیروز و توقف پالایش نفت شیراز و لاوان در جریان معاملات روز دوشنبه شروع شد. در این میان «شپنا» گزارش عملکرد ۶ ماهه خود را جهت نیمه نخست امسال با تعدیل مثبت ۴۹ درصدی سودآوری منتشر کرد. به این ترتیب، آینده نگری سود هر سهم شرکت جهت سال مالی منتهی به آخر اسفندماه ۹۶ به طور خالص مبلغ ۸۹۴ ریال آینده نگری شد. در این میان «شپنا» در نیمه نخست سال موفق به پوشش ۴۲۲ ریالی معادل ۴۷ درصدی از این رقم شد.

همچنین در حالی شنیده ها حاکی از تعدیل سودآوری چشمگیر دو پالایشگاه نفت لاوان و شیراز بود که در این میان عصر دیروز «شراز» صورت مالی عملکرد ۶ ماهه خود را با تحقق سودآوری ۱۱۱۱ ریالی در نیمه نخست سال اعلام کرد. به این ترتیب توانست ۹۲ درصد از بودجه سال مالی منتهی به آخر اسفندماه ۹۶ را پوشش دهد، ضمن اینکه آینده نگری مزبور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل(نیمه نخست سال ۹۵) ۸۵۰ درصد رشد نشان می دهد. ولی هنوز این شرکت گزارش آینده نگری سود هر سهم خود را جهت سال مالی جاری بر اساس عملکرد ۶ ماهه ارائه نکرده است و باید در روزهای آتی در انتظار این گزارش و به دنبال آن در صورت تعدیل بالای ۲۰ درصدی، گزارش براق سازی آن باشیم تا نماد مزبور بازگشایی شود. این تعدیل ها و گزارش های ارسالی از سوی پالایشی ها باعث شده است است تا فعالان بازار انتظار تعدیل مثبت در دیگر نمادهای پالایشی همچون «شتران» و «شبریز» داشته باشند. بر همین اساس تقاضا جهت این نمادها در بازار دیروز شدت گرفت.

«شتران» معاملات دیروز را با صف خرید بیش از ۴ میلیون سهمی به آخر رساند. این مساله موجب شد تا گروه پالایشی به عنوان یکی از فعال ترین صنایع دیروز آشنا شود که با استقبال از سوی سهامداران حقیقی همراه شد. در مجموع گروه پالایشی خالص خرید ۱۰ میلیارد تومانی به نفع حقیقی ها را ثبت کرد. در این میان عوض کردن مالکیت ۲ میلیارد تومانی در نماد «شبندر» و در مسیر حقوقی به حقیقی به ثبت رسید. خالص خرید حقیقی ها در نماد «شتران» نیز به ۳/ ۱ میلیارد تومان رسید.

استمرار استقبال از «های وب»

نماد معاملاتی داده گستر عصر نوین نیز دیروز همچنان در کانون توجه معامله گران قرار گرفت. به این ترتیب، «های وب» با زیاد کردن تقاضا از سوی فعالان بازار بار دیگر تا سقف بازه نوسان قیمتی روزانه رشد کرد. طی معاملات این روز صف خرید، شدت بیشتری یافت. به طوری که در آخر معاملات صف خرید آن به بیش از ۲۰ میلیون سهم رسید.

ضمن آنکه روز گذشته بیش از ۵۸ میلیون سهم «های وب» در میان سهامداران داد و ستد شد و ارزش کل این مبادلات به ۳۵ میلیارد تومان رسید. به این ترتیب شاخص گروه اطلاعات و ارتباطات با لیدری «های وب» توانست بازدهی حدود ۴ درصدی را کسب کند. همچنین روز گذشته معامله گران حقوقی میل به زیادی به خرید این سهم نشان دادند و این امر به عوض کردن مالکیت ۲میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی در این نماد از مسیر حقیقی به حقوقی منجر شد.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz