زخم بازار تنظیم یارانه کشاورزی ماه رمضان

زخم: بازار تنظیم یارانه کشاورزی ماه رمضان خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار بین الملل ترامپ و طرفداران مذهبی او

آونجلیست ها (یا مسیحیان انجیلی) هنگام صحبت از اخلاق صرفاً به ایده «خانواده» و دفاع از ارزش های خانواده توجه می کنند. دو شرکت بسیار قدرتمند مذهبی-سیاسی آونجلیست

ترامپ و طرفداران مذهبی او

ترامپ و طرفداران مذهبی او

عبارات مهم : سیاست

آونجلیست ها (یا مسیحیان انجیلی) هنگام صحبت از اخلاق صرفاً به ایده «خانواده» و دفاع از ارزش های خانواده توجه می کنند. دو شرکت بسیار قدرتمند مذهبی-سیاسی آونجلیست در ایالات متحده «توجه به خانواده» و «شورای پژوهشی خانواده» نام دارند. آونجلیست ها با هر گونه سیاست، واکنش‌ها یا عملی که ازدواج تک همسری را ترساندن کند مخالفت دارند. ترامپ دوبار طلاق گرفته و سه بار ازدواج کرده هست. او پیش از ازدواج با همسر دومش از او صاحب فرزند شد. با این حال آونجلیست هایی نظیر پت رابرتسون، جری فالول جونیور و جیمز دابسون به همان میزان که از بیل کلینتون وحشت داشتند به ترامپ علاقه نشان می دهند و او و سیاست هایش را ستایش می کنند. 81 درصد از آونجلیست های سفید پوست در سال 2016 به ترامپ رأی دادند.

ترامپ و طرفداران مذهبی او

تصویر اوج دونالد ترامپ را با پت رابرتسون در یکی از کمپین های انتخاباتی سال گذشته نشان می دهد. رابرتسون یکی از رهبران مشهور مسیحیان آونجلیست (مسیحیان انجیلی) هست. مسیحیت انجیلی یکی از جریان های بنیاد گرای مذهبی پر نفوذ در سیاست آمریکا و به طور خاص جمهوری خواهان هست.

به گزارش گروه بین الملل اعتمادآنلاین، الجزیره در یادداشتی به قلم لری باینهارت نوشت: هنگامی که از «آونجلیست »ها صحبت می کنیم مقصودمان زیاد محافظه کاران و پروتستان های سفیدپوست هست. آونجلیست هایی وجود دارند که به لحاظ سیاسی لیبرال هستند، ولی تعداد آن ها اندک هست. حدود 81 درصد از آونجلیست های سفید پوست در سال 2016 به ترامپ رأی دادند.

آونجلیست ها (یا مسیحیان انجیلی) هنگام صحبت از اخلاق صرفاً به ایده «خانواده» و دفاع از ارزش های خانواده توجه می کنند. دو شرکت بسیار قدرتمند مذهبی-سیاسی آونجلیست

علاوه بر این افراد، آونجلیست های سیاه پوست نیز وجود دارند. آن ها عموماً به دموکرات ها رأی می دهند. تعدادی آونجلیست اسپانیایی تبار نیز وجود دارند که اغلبشان پروتستان نیستند.

آونجلیست هایی که از آن صحبت می کنیم مدت هاست که خودشان را «رأی دهندگان به ارزش ها» و «اکثریت اخلاقی» می نامند. ایده «ارزش ها» در اینجا هیچ ربطی به مالیات دادن و یا آموزش عمومی بهتر و بیشتر، بیمه درمانی، خدمات اجتماعی و به طور کل پرسشها عام المنفعه و ریشه دار در مسیحیت و توجه این دین به فقرا ندارد. این جریان مذهبی هیچ توجهی به دفاع از ستمدیدگان یا استقبال از پناه جویان ندارد.

برعکس، این مذهب صرفاً به ایده «خانواده» و دفاع از ارزش های خانواده توجه می کند. دو شرکت بسیار قدرتمند مذهبی-سیاسی آونجلیست در ایالات متحده «توجه به خانواده» و «شورای پژوهشی خانواده» نام دارند. آونجلیست ها با هر گونه سیاست، واکنش‌ها یا عملی که ازدواج تک همسری میان غیر هم جنس ها را ترساندن کند مخالفند.

ترامپ و طرفداران مذهبی او

ترامپ دوبار طلاق گرفته و سه بار ازدواج کرده هست. او پیش از ازدواج با همسر دومش از او صاحب فرزند شد. با این حال آونجلیست ها به همان میزان که از بیل کلینتون وحشت داشتند به ترامپ علاقه نشان می دهند.

در دهه 90، وقت ریاست جمهوری کلینتون، مسیحیان محافظه کار او را به علت روابط نامشروع و اتهام به آزار جنسی مورد انتقاد قرار دادند. یکی از منتقدان جیمز دابسون نام داشت؛ مدیر مؤسسه «توجه به خانواده». او در سال 1998 راجع به کلینتون نوشت: «شخصیت اهمیت دارد. بدون شخصیت نمی توانی یک خانواده را اداره کنی، چه رسد به یک کشور. چه باور احمقانه ایست که فردی بدون صداقت و اخلاق حسنه بتواند لایق رهبری یک ملت و دنیا باشد.»

آونجلیست ها (یا مسیحیان انجیلی) هنگام صحبت از اخلاق صرفاً به ایده «خانواده» و دفاع از ارزش های خانواده توجه می کنند. دو شرکت بسیار قدرتمند مذهبی-سیاسی آونجلیست

سال 2016، مجله «کریستین تودی» مقاله ای را با عنوان «جیمز دابسون: آیا به دونالد ترامپ رأی می دهم» منتشر کرد. دابسون در این مقاله به جای «اخلاق حسنه» ترامپ تقریباً از همه چیز حرف می زند. او با لحنی متعذرانه می گوید «من هیچ شکی ندارم که او به لحاظ اخلاقی نمونه ای برجسته هست، ولی گمان نمی کنم که پدر خوبی باشد.»

پت رابرتسون، تلونجلیست (اصلاحی اطلاق شده است به مبلغان تلویزیونی مسیحیت انجیلی) و مدیر شبکه پخش مسیحی (CBN) کلینتون را رهبری «فاسد، بی بته و قبیح» خطاب کرد.

ترامپ و طرفداران مذهبی او

همین فرد در سال 2017 با لحنی تملق آمیز به ترامپ گفت: «من به همه کارهای شما افتخار می کنم.»

در آخرهای دهه 70، گروه کوچکی از محافظه کاران راست افراطی طرحی را جهت ورود آونجلیست ها (به عنوان رأی دهندگان جمهوری خواه) به سیاست ارائه دادند. جهت این منظور آن ها جری فالول را به عنوان رهبری معنوی این ایده گزینش کردند. این طرح آخر در سازمانی سیاسی به نام «اکثریت اخلاقی» متجلی شد. فالول موفقیت گسترده ای داشت. پایتخت امپراتوری او دانشگاه لیبرتی بود که اکنون به وسیله فرزندش جری فاول جونیور اداره می شود.

جری جونیور ترامپ را «رئیس جمهوری رؤیایی» خطاب می کند که «همچون آموزه های مسیح در فرامین بزرگ، زندگی پر از علاقه و یاری هم نوعان را دنبال می کند». او راجع به اتهامات راجع به سوء واکنش‌ها جنسی ترامپ گفت: «همه ما به یک نسبت بد هستیم، همه ما گناهکاریم.»

چنین رفتاری با ترامپ و نادیده گرفتن زوال ارزش های اخلاقی و «اهمیت شخصیت» زمانی قابل فهم می شود که مخالفت ترامپ با مسئله سقط جنین را مشاهده می کنیم. ظاهراً از نظر این جریان مذهبی هیچ گناه بزرگی چون حرص پول داشتن یا میان مایگی اهمیتی ندارد.

ترامپ نیز حمایت های بی وقفه این جریان را بی پاسخ نگذاشت و دادگاه عالی را به دست ایشان داد. او مایک پنس را معاون مدیر جمهور کرد. پنس آونجلیست است و خود را یک «مسیحی باز متولدشده» می داند و به همین نسق خود را «مسیحی، محافظه کار و جمهوری خواه می داند». او از مخالفان توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران و دولت مستقل فلسطینی است و به شدت از اسرائیل حمایت می کند.

علاقه زیاد آونجلیست هایی نظیر پنس به اسرائیل ریشه در این باور دارد که جهت بازگشت مجدد مسیح باید کنترل اسرائیل را به دست یهودیان سپرد. بر اساس این باور، زمانی که رخداد خلسه (Rapture) به وقوع پیوست و تمام مسیحیان واقعی به بهشت رفتند و انسان های بد کردار و ناباوران (از جمله یهودیان) در جهنم روی زمین باقی ماندند، مسیح جهت دومین بار ظهور خواهد کرد. بسیار جالب است که «صهیونیسم مسیحی» در نهایت کاملاً ضدیهود هم هست.

این چند مسئله متناقض و درهم تنیده، یعنی جست وجوی «اخلاق حسنه» و رأی دادن به ترامپ، حمایت از یک دولت یهودی و باور به اینکه یهودیان نمی توانند به بهشت بروند، فاقد هر گونه منطق و البته عقلانیت هست.

تناقضات موجود با دغدغه های مردم تفاوت بسیاری دارد. آونجلیست های مدعی اخلاق و اعضای شرکت «اکثریت اخلاقی» و طرفدار «شخصیت» اکنون حامیان سرسپرده ترامپ هستند. این مسئله به ما می گوید که ایمان سیاسی این جماعت مذهبی صرفاً نقابی جهت خوب دیده شدن هست، و نه نمودی از شرافت انسانی یا دینی.

اعتمادآنلاین

واژه های کلیدی: سیاست | سیاسی | اخلاقی | ازدواج | خانواده | کلینتون | خانواده | دونالد ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz